Sağlık

Beylikdüzü’nde Kanser Farkındalık Semineri

Beylikdüzü Belediyesi, Kanser Vakfı iş birliğiyle kansere karşı bilinçlendirme semineri düzenledi. Kanser Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof.

Fast food gibi paketlenmiş ve işlenmiş ürünlerin yanı sıra tütün ürünleri, alkol, nargile ve elektronik sigaradan uzak durmalı, sağlıklı beslenmeliyiz.

Beylikdüzü Belediyesi, Kanser Vakfı iş birliğiyle kansere karşı bilinçlendirme semineri düzenledi. Kanser Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Deniz Arslan; Kanser hastalığı, tedavi yöntemleri ve erken teşhisin önemine dikkat çekti.

Kanser hastalıklarının önlenmesinde tarama sıklığının değerli olduğunu belirten Arsan, “Ailede kanser hastası varsa tarama sıklığına dikkat etmeli ve kontrollerimizi yaptırmalıyız. Bu hastalığa yakalanmamak için sağlıklı beslenme ve düzenli bir yaşam en değerli ilacımızdır.

Tütün ürünleri, alkol, nargile, elektronik sigaraların yanı sıra fast food gibi paketlenmiş ve işlenmiş ürünlerden uzak durmalı ve sağlıklı beslenmeliyiz. Özellikle gençlerin bu konulara dikkat etmesi gerekiyor çünkü telefonu açtığımızda yediğimize içtiğimize dikkat ediyoruz” dedi.

“Akciğer kanseri en sık görülen kanser türüdür”

Akciğer kanserinin kadın ve erkeklerde en sık görülen kanser türü olduğuna değinen Arslan, “Bol su, tam tahıllı besinler ve bakliyat tüketmek çok önemli. Dünyadaki kanserlere baktığımızda her yıl yaklaşık 20 milyon kişiye kanser teşhisi konulduğunu ve 10 milyon kişinin hayatını kaybettiğini görüyoruz. Türkiye’de her yıl yaklaşık 230 bin yeni kanser teşhis ediliyor ve bunların 130 bini ölüyor. Toplumumuzu bilinçlendirirsek bu kayıpların önüne geçebiliriz.”

“Sağlıklı bir toplum oluşturmak için bu eğitimleri bu yaşta vermeliyiz”

Beylikdüzü Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Mehmet Esmer, “Kanserin önlenebilir bir hastalık olduğu ve tedavide erken teşhisin ne kadar önemli olduğu vurgulandı. Çocuklar bizim geleceğimizdir. Bu kapsamda okullara giderek tarama testleri yapıyoruz. Aynı zamanda bu farkındalık çalışmaları ile eğitim seminerleri düzenleyerek çocuklarımızı bu hastalıklardan uzak tutmaya çalışıyoruz. Özellikle kansere neden olacak çevresel faktörleri bilmemiz gerekiyor. Sağlıklı bir toplum oluşturmak için bu tür eğitimleri bu yaşta vermeliyiz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu